13 lutego 2018, na zakończenie corocznej tygodniowej pudży Mahakali, mnisi z klasztoru Bencien wykonali Taniec Czarnych Czapek, skomponowany przez VI Karmapę. Odbyło się to pod pieczą Jego Eminencji Drubłanga Sangje Njenpy Rinpoczego. Tańce obserwował też po raz pierwszy Jangsi Tenga Rinpocze.
GENEZA TAŃCA CZARNYCH CZAPEK W KLASZTORZE BENCIEN W KATMANDU
W styczniu 2002 roku Jego Świątobliwość Karmapa zwołał zebranie reprezentantów klasztorów Kamtsang na emigracji. Zwrócił się do nich z pytaniem, jaki jest harmonogram praktyk w każdym z nich. Okazało się, że jedynym klasztorem (poza Tybetem), który regularnie wykonywał wszystkie tradycyjne rytuały, był klasztor Bencien.
Jego Świątobliwość długo chwalił nasz klasztor, podkreślając, że tak właśnie należy kontynuować tradycję Linii Praktyk. Następnie wyraził prośbę, aby inne klasztory kontynuowały przynajmniej po jednej praktyce z cyklu Trzynastu Tantr wielkiego Marpy Lotsały i wyznaczył każdemu klasztorowi odpowiednie pudże.
Jako Dordże Lobpyn (Wadżra Mistrz) szkoły Karma Kamtsang, Tenga Rinpocze okazał się nie tylko najwłaściwszym, ale w wielu przypadkach jedynym źródłem nauk dotyczących praktyk Trzynastu Tantr. Najpierw więc po wyjaśnienia przychodziły grupy lamów i mnichów z różnych klasztorów w Katmandu. Następnie Rinpocze został zaproszony do Indii, by tam przekazać stosowne nauki. Potem odbył podróż, w czasie której odwiedził między innymi klasztor Bokara Rinpoczego oraz w Sikkimie klasztor Rumtek. Przekazał tam abhiszeki i nauki związane z takimi praktykami, jak Biała Tara czy Wadżrapani.
Jego Świątobliwość Karmapa przykłada ogromną wagę do zachowania różnych unikalnych i grożących wymarciem linii przekazu praktyk. Na przykład klasztor Bencien oprócz wcześniejszego programu comiesięcznych rytuałów otrzymał wtedy zadanie wprowadzenia dodatkowo specjalnej, rzadko wykonywanej praktyki Hewadżry.
W czasie jednego z pobytów Tengi Rinpoczego u Karmapy wiele rozmawiano też o pewnym specjalnym tańcu Mahakali, którego nikt już nie kontynuował. I znów Tenga Rinpocze był tym, który pamiętał szczegóły ceremonii, w której sam za młodu brał udział. Miał też notatki z czasu, gdy się tego uczył. Dodatkowo pojawił się pewien stary mnich, który niedawno uciekł z Tybetu. On także pamiętał ten taniec. Na prośbę Karmapy obaj lamowie nauczyli mnichów z Bencien tego trudnego rytuału.
Po raz pierwszy od wielu lat Taniec Czarnych Czapek został wykonany przed Losarem 2005 roku. Przy tej okazji Jego Świątobliwość podarował klasztorowi Bencien olbrzymią tankę Mahakali, wywieszaną podczas tańców na podwórzu klasztornym.
Zaś w marcu 2006 roku przybyli do klasztoru Bencien Dordże Lobpyn z klasztoru Rumtek wraz z głównym umdze (umdze to ważna funkcja w klasztorze, związana z prowadzeniem śpiewów). Zjawili się specjalnie po to, aby wśród wielu innych nauk, otrzymać od Tengi Rinpoczego także przekaz tego niezwykłego tańca.
Taniec Czarnych Czapek stał się częścią corocznej pudży Mahakali w klasztorze Bencien. Jest to wyjątkowy i bardzo męczący rytuał. Trwa około sześciu godzin i żaden z tancerzy ani na chwilę nie może opuścić miejsca tańców. W czasie dwóch krótkich przerw uczestnicy piją po kilka łyków ciepłej herbaty, ale nie wolno im się oddalić, nawet pójść do toalety.