Ośrodek Karma Ling we Francji - miejsce Walnego Zgromadzenia Europejskiej Unii Buddyjskiej w 2013 roku

Ośrodek Karma Ling we Francji - miejsce Walnego Zgromadzenia Europejskiej Unii Buddyjskiej w 2013 roku

 

Europejska Unia Buddyjska – EUB (ang. the European Buddhist Union – EBU) została założona w Londynie w 1975 r. Zrzesza ona zarówno pojedyncze związki buddyjskie, jak i unie buddyjskie z poszczególnych krajów Europy. Do jej zadań należy między innymi "ułatwianie wymiany międzynarodowej, inspirowanie duchowej przyjaźni europejskich buddystów, wspieranie działań społecznych oraz idei motywowanych wartościami buddyjskimi i sprawianie, aby głos buddystów był lepiej słyszalny w Europie i na świecie".

EUB jest otwarta wobec wszystkich szkół i tradycji buddyzmu, które pragną zrzeszać się zgodnie z zasadami nauk buddyjskich i pracować razem w przyjaźni duchowej, szanując różnorodność. Działa na rzecz dialogu między poszczególnymi tradycjami buddyjskimi, a także dialogu z innymi religiami, wyznaniami i filozofiami. Jest stałym partnerem w dialogu między Unią Europejską i organami europejskimi zajmującymi się sprawami religii i wiary.

Polska Unia Buddyjska została członkiem Europejskiej Unii Buddyjskiej w 2011 r. W tym samym roku członkostwo uzyskał także osobno Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang.

Pierwsze walne zgromadzenie Unii, tzw. AGM (ang. Annual General Meeting) odbyło się w 1975 roku w Paryżu. Od tej pory spotkania takie odbywają się co roku w różnych miejscach, dając uczestnikom okazję do spotkania i wymiany doświadczeń podczas warsztatów, rozmów i innych działań.

W roku 2013 AGM odbywało się w ośrodku Karma Ling we Francji. Jest to ośrodek tradycji Szangpa Kagju, który wykorzystuje malowniczo położony w Alpach budynek dawnego klasztoru kartuzów.

Polskę reprezentował Lama Rinczen jako przewodniczący zarówno Polskiej Unii Buddyjskiej, jak i Związku Bencien Karma Kamtsang. Podczas obrad, trwających od 26 do 29 września, przedstawiono sprawozdanie z bieżącej działalności EBU, a następnie omawiano sytuację prawną organizacji buddyjskich w różnych krajach Europy. Szczególnie ważnym punktem spotkania były przygotowywane od wielu lat zmiany w statucie oraz prezentacja dokumentu stanowiącego deklarację celów i zadań Unii.

Tłumaczenie niniejszego dokumentu można pobrać w pliku pdf.


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.