Kjabdzie Tenga Rinpocze w Grabniku

Kjabdzie Tenga Rinpocze w Grabniku

 

Na początku seminarium, po uroczystym powitaniu przez rezydentów i głównych sponsorów, Kjabdzie Tenga Rinpocze wyraził swą radość i zadowolenie z rozwoju Centrum w Grabniku i podarował ośrodkowi zdjęcie Białej Tary, będące kopią tanki, którą Rinpocze otrzymał od Jego Świątobliwości Karmapy, oraz posąg Guru Rinpoczego. Następnie Rinpocze przez trzy dni ofiarowywał nam cenne Nauki, a także udzielił abhiszeki Senge Dongmy. Czwartego dnia, ponieważ Rinpocze udzielał rozbudowanej abhiszeki Khorlo Demczoka w drubkangu, wykłady prowadzili w Jego imieniu dwaj lamowie-rezydenci ośrodka w Allmuthen: Lama Jinten Palsang i Lama Ngałang Tsultrim.

Jednak największym wydarzeniem w czasie tegorocznego seminarium były uroczystości obchodów osiemdziesiątych urodzin Rinpoczego. 19 sierpnia 2011 r. rano przy dźwięku gjalingów uroczysta procesja wyruszyła spod Rinpoczówki, towarzysząc szacownemu Jubilatowi w drodze do świątyni, gdzie parę minut po dziewiątej rozpoczęła się pudża Szesnastu Arhatów, dedykowana długiemu życiu Rinpoczego. Wszyscy zebrani otrzymali tradycyjny poczęstunek w postaci barwionego szafranem ryżu z rodzynkami i prawdziwej tybetańskiej herbaty (z solą!).

Lama Rinczen odczytał list od Jego Świątobliwości Karmapy z osobistymi życzeniami urodzinowymi dla Tengi Rinpoczego. Mieszkańcy Centrum w Grabniku złożyli w darze mandalę wszechświata oraz symbole Ciała, Mowy, Umysłu, Zdolności i Aktywności Buddy, a następnie w imieniu wszystkich uczniów Lama Rinczen wręczył Rinpoczemu cenny prezent: wysokiej jakości pozłacany posąg Białej Tary - symbol długowieczności. Potem każdy mógł ofiarować dodatkowo coś od siebie i natychmiast uformowała się długa kolejka gości z prezentami i katakami. Rinpocze dziękował każdemu, udzielając błogosławieństwa.

Na koniec oficjalnej części uroczystości Rinpocze zasadził na terenie ośrodka platan, drzewo będące symbolem długowieczności, przywiezione przez przedstawicieli Klubu Gaja.

Po obiedzie sponsorowanym przez ośrodek rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie z serca ofiarowywali Rinpoczemu swoje umiejętności wokalne, poetyckie, cyrkowe, akrobatyczne i inne i wszyscy doskonale się bawili.

W trakcie występów pojawiła się delegacja społeczności wietnamskiej, a chwilę później wjechały torty przyozdobione znakami pomyślności i na melodię "sto lat" wszyscy odśpiewali Rinpoczemu "Zawsze, zawsze niech żyje, żyje nam!".

Po występach i pudży Mahakali Rinpocze i wszyscy zebrani zostali zaproszeni na wieczorny poczęstunek. Następnie Lama Rinczen zaprezentował pokaz slajdów z życia Rinpoczego, w tym szereg archiwalnych zdjęć z początków klasztoru Bencien w Katmandu.

Na zakończenie zostało zapalone osiemdziesiąt kolorowych lampionów, które uniosły się w wieczorne niebo. Potem Rinpocze udał się na spoczynek, ale zabawa trwała nadal. W namiocie kontynuowane były występy muzyczne, a w stodole zaczęła się dyskoteka w rytmie muzyki bałkańskiej. Tańce nie trwały jednak zbyt długo, bowiem następnego dnia o szóstej rano zaczynało się Kagju Mynlam.

 

Obchody urodzin Kjabdzie Tengi Rinpoczego - kolorowe lampiony

Obchody urodzin Kjabdzie Tengi Rinpoczego - kolorowe lampiony

 

Drugie Kagju Mynlam w Grabniku również nie było typowe. W 2010 roku minęła dziewięćsetna rocznica narodzin pierwszego Karmapy Dusum Khjenpy, założyciela szkoły Karma Kagju buddyzmu tybetańskiego, i cały okres od 8 grudnia 2010 do 27 grudnia 2011 poświęcony został obchodom 900-lecia Linii Kagju. W Polsce odbyły się one w trzeci dzień Kagju Mynlam.

W uroczystej procesji wyprowadzony został posąg Dusum Khjenpy, a następnie Tenga Rinpocze osobiście złożył przed nim w ofierze mandalę wszechświata oraz symbole Ciała, Mowy i Umysłu Buddy. Potem Rinpocze, jako oficjalny reprezentant Jego Świątobliwości Karmapy wyznaczony do przeprowadzenia stosownych uroczystości w naszym kraju, wygłosił okolicznościową przemowę. Po przerwie uczestnicy wzięli udział w uczcie ofiarnej tsok, recytując tekst "Guru Jogi Dusum Khjenpy", ułożony specjalnie na tę okazję przez Jego Świątobliwość XVII Karmapę, Ogjena Trinle Dordże.

Następnie Rinpocze dziękował wszystkim sponsorom i osobom wspierającym swymi wysiłkami Centrum w Grabniku, które Rinpocze uznał za równorzędne ze swą oficjalną europejską siedzibą w Allmuthen. Przy tej okazji podarował ośrodkowi komplet brokatów, dwie złocone kadzielnice i wszelkie inne wyposażenie potrzebne do uroczystych procesji.

Szczególne podziękowania otrzymali dwaj sponsorzy, dzięki którym pojawiła się możliwość wybudowania na terenie Centrum nowej świątyni i całorocznej kuchni z jadalnią. Rinpocze podkreślił, że współuczestnictwo w obu tych budowach daje każdemu możliwość zbierania ogromnej zasługi.

O projektach Rinpocze wspominał już wcześniej w czasie seminarium, teraz jednak wygłosił mowę, która poruszyła wszystkich słuchaczy, przepowiadając, że świątynia, która tu powstanie dzięki wspólnemu wysiłkowi całej naszej sanghi, trwać będzie przez kalpy, przynosząc niezmierzone pożytki i służąc rozkwitowi Dharmy.

Ostatni dzień Mynlamu zakończył się tradycyjnie "Modlitwą lampki". Poczynając od świeczki, którą zapalił Rinpocze, wszyscy uczestnicy odpalali kolejno swoje lampki, po czym śpiewając "Karmapa kjenno" okrążyli z nimi cały ośrodek. Na koniec płonące znicze zostały ustawione wokół flagi Karmapy na środku podwórka, a pod samą flagą mnisi ułożyli je na kształt symbolu Kagju Mynlam.

A następnego dnia, po zakończonym programie, Rinpocze wraz z lamami wykonał specjalny rytuał poświęcenia ziemi pod budowę nowej świątyni.

Zdjęcia z obchodów urodzin Rinpoczego można obejrzeć w Galerii.


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
 
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.