Richard Gere sadzi drzewo w Grabniku, 17 listopada 2019

 

Angielski tabloid "Daily Mirror", mający ponad 10 milionów czytelników, w ramach działań proekologicznych zapoczątkował akcję posadzenia miliona drzew na całym świecie. Akcję tę wspiera Jego Świątobliwość Dalajlama i wiele innych sławnych postaci.

W niedzielę 17 listopada 2019 roku mieliśmy okazję gościć w Grabniku "legendę Hollywood": słynnego amerykańskiego aktora i producenta filmowego Richarda Gere. Richard Gere jest buddystą, uczniem Jego Świątobliwości Dalajlamy i aktywnie działa na rzecz praw człowieka.

Była to nieformalna wizyta, w czasie której gość zwiedził Centrum Bencien, a także zjadł obiad z grupą najbardziej aktywnych darczyńców i osób zaangażowanych w rozwój ośrodka. Gdy w pewnej chwili został zaproszony na herbatę do domu, w którym wiele razy gościliśmy Czcigodnego Tengę Rinpoczego, ucieszył się niezwykle, mówiąc, że kilka razy spotkał Rinpoczego. Pokazał nam nawet w telefonie zdjęcie swojego domowego ołtarza, na którym stoi między innymi duża fotografia Tengi Rinpoczego w pośmiertnej medytacji Thugdam.

Ważnym punktem programu było posadzenie u nas drzewa w ramach wspomnianej akcji. I tak Richard Gere, w intencji zdrowia i długiego życia Jego Świątobliwości Dalajlamy, posadził w Grabniku kolejny platan. Pierwszy, jak pamiętamy, został zasadzony przez Kjabdzie Tengę Rinpoczego w 2011 roku.

 

  Kliknij artykuł, by powiększyć.

 

Richard Gere powiedział między innymi: "Jestem zachwycony tym, że mogłem posadzić piękne drzewo tutaj, w ośrodku buddyjskim Bencien Karma Kamtsang. Razem z przyjaciółmi całym sercem popieram kampanię Daily Mirror, aby każdy uczynił to samo w lokalnych społecznościach w całej Brytanii i na świecie" (zob. też artykuł online).

Sadzenie drzew w Grabniku ma długą tradycję. Dbaliśmy o to już od pierwszych chwil istnienia ośrodka. Gospodarstwo, gdzie miało powstać Centrum Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang, zostało zakupione jesienią 1995 roku i składało się z budynku mieszkalnego i kilku zabudowań gospodarczych. W tym czasie za domem rozciągało się puste pole. Stopniowo zapełnialiśmy go nowymi nasadzeniami. I choć czasami konieczne okazywało się usunięcie któregoś ze starych, spróchniałych drzew, to na jego miejsce od razu sadziliśmy kilka nowych.

Na wiosnę tego roku posadziliśmy około trzydziestu wysokogatunkowych drzewek ufundowanych przez społeczność wietnamską w Polsce. Jesienią tego roku ze względów bezpieczeństwa musieliśmy ściąć kilka starych drzew, które groziły zawaleniem się na budynki. Zintensyfikowaliśmy zatem nasadzanie nowych drzewek.

Zainspirowani tym, że Jego Świątobliwość Dalajlama propaguje działania proekologiczne i patronuje akcji Daily Mirror planujemy na wiosnę kontynuować sadzenie drzew w Grabniku. Wszystkich, którzy chcieliby się dołączyć do tej akcji, sponsorując zakup drzew lub pomagając w ich nasadzaniu, prosimy o kontakt z biurem Centrum. Jeśli ktoś chciałby przywieźć gotowe sadzonki, to bardzo prosimy o wcześniejsze uzgodnienie gatunku drzew i miejsca ich posadzenia, by nie kolidowało to z planami rozwojowymi ośrodka i całościowym projektem.

Zdjęcia z wizyty Richarda Gere można oglądać w naszej Galerii. Poniżej krótkie wideo: 

 


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.