Pierwszy dzień Mynlamu - procesja z portretem Jego Świątobliwości Karmapy

Pierwszy dzień Mynlamu - procesja z portretem Jego Świątobliwości Karmapy

 

Dziesiąte Kagju Mynlam Polska odbyło się w dniach od 30 sierpnia do 1 września 2019 roku. Ponownie poprowadził je Czcigodny Sangter Rinpocze.

Jak co roku Komitet Kagju Mynlam w Bodh Gai wyznaczył specjalnie wyszkolonych umdze i dwóch ciepynów do pomocy w przygotowaniach i prowadzeniu rytuałów. Umdze Mynlamu jest tym, który układa szczegółowy program modlitw i intonuje śpiewy; jest to bardzo ważna funkcja. Z kolei ciepyni przygotowują tormy – tradycyjne ofiary lepione z ciasta według ściśle określonego wzoru, bogato przystrojone wielobarwnymi ozdobami z masła – które umieszcza się potem na ołtarzu, pośród kwiatów, owoców i innych darów. Później, w trakcie Mynlamu, ciepyni dbają o rytualną stronę ceremonii.

Tym razem przybyli do nas: Umdze Karma Gjurme z klasztoru Diljak oraz Ciepyn Lama Szierab Tharcin z klasztoru Nenang i Ciepyn Dysum Gjurme z klasztoru Tergar – wszyscy z Katmandu.

Jak zwykle mieliśmy też zaszczyt gościć mnichów i lamów z klasztoru Bencien w Nepalu, w tym Khenpo Damcie Dała. Udział w modlitwach brali też liczni lamowie polscy oraz wielu świeckich, polskich i zagranicznych praktykujących.

Khenpo Damcie Dała, który w czasie poprzedzającego seminarium udzielał cennych nauk o praktyce lodziong, w czasie Kagju Mynlam codziennie w pierwszej sesji przeprowadzał ceremonię ślubowań sodziongu.

Kolejne sesje przebiegały podobnie jak w poprzednich latach. Pierwszego dnia na drugiej sesji odbyła się uroczysta procesja z wizerunkiem Jego Świątobliwości Karmapy. Po okrążeniu świątyni, portret umieszczony został na tronie i Sangter Rinpocze ofiarował Karmapie mandalę Wszechświata oraz symbole przebudzonego Ciała, Mowy, Umysłu, Zdolności i Aktywności. Następnie reprezentanci Centrum w Grabniku ofiarowali mandalę i symbole Sangterowi Rinpoczemu.

Drugiego dnia na przedpołudniowej sesji Sangter Rinpocze udzielił zebranym abhiszeki Guru Rinpoczego Sampa Lhyndrub (Spontanicznie Spełniający Życzenia). Po południu zaś przeprowadził rytuał dla zmarłych (dziang ciok).

Pierwszego dnia Kagju Mynlam przy biurze wykładana jest lista, na którą można wpisywać imiona zmarłych. Według tradycji buddyjskiej dobrze jest przy tym ofiarować darowiznę dowolnej wysokości w imieniu tych osób, które odeszły. Pozwala im to nawiązać bliższą więź z Dharmą, a także nagromadzić zasługę, co będzie pomocne nie tylko w stanie przejściowym bardo, ale i na przyszłe wcielenia.

Trzeciego dnia, po "Ceremonii ofiar dla wszystkich guru" (Lama ciepa), która zawierała ucztę tsoku, nastąpiło jak zwykle ofiarowanie pomyślnych substancji, atrybutów i symboli pomyślności. Uczestnicy otrzymują wówczas błogosławieństwo dla wzrastania wszystkiego, co najlepsze, pozytywnych okoliczności i dobrobytu.

W Bodh Gai w czasie tej ceremonii najwięksi sponsorzy Kagju Mynlam są bezpośrednio dotykani obrazkami symbolizującymi ową pomyślność. My również co roku zapraszamy wybrane osoby, które szczególnie wspomagają Centrum w Grabniku, nie tylko finansowo. Znaleźli się tu zatem, oprócz Grupy Stałych Sponsorów i innych darczyńców, także ci, którzy regularnie wspierają Centrum swoją nieraz bardzo ciężką pracą – fizyczną czy intelektualną.

 

Dziesiąte polskie Kagju Mynlam - wideo

Dziesiąte polskie Kagju Mynlam - wideo

 

Trzeci dzień, jak zwykle, zakończyła modlitwa do Czenrezika i ofiarowanie płonących lampek (Marme mynlam). Najpierw swą lampkę zapalił Rinpocze, od niej zapłonęły kolejne i wszyscy uczestnicy dzielili się tym wspólnym płomieniem. Po odśpiewaniu modlitw, wszyscy trzymając lampki w dłoniach i śpiewając mantrę KARMAPA KJENNO, okrążyli świątynię oraz stupę z relikwiami Kjabdzie Tengi Rinpoczego. Procesję zakończyło umieszczenie płonących lampek na stopniach stupy.

Dla uczczenia dziesiątej rocznicy, wieczorem drugiego dnia Mynlamu Lama Rinczen poprowadził pokaz slajdów, prezentując i komentując wybrane zdjęcia ze wszystkich kolejnych polskich Kagju Mynlam, poczynając od pierwszego, które odbyło się w 2010 roku. Oprócz standardowego programu, każde z nich wyróżniało się jakimś szczególnym wydarzeniem, czy było to świętowanie urodzin Tengi Rinpoczego czy otwarcie bram trzyletniego odosobnienia, czy konsekracja wielkiego posągu Buddy lub stupy.

Pokaz slajdów można będzie wkrótce oglądać w naszej Galerii. W tej chwili można tam już znaleźć zdjęcia ukazujące mistrzowsko wykonane tormy oraz przebieg tegorocznego Kagju Mynlam.


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.