Ósme Kagju Mynlam Polska - modlitwy pomyślności na zakończenie

Ósme Kagju Mynlam Polska - modlitwy pomyślności na zakończenie

 

W dniach 25 do 27 sierpnia 2017 roku Czcigodny Sangter Rinpocze poprowadził w Centrum w Grabniku kolejne, ósme Kagju Mynlam Polska.

Na miesiąc wcześniej ciepyni Kagju Mynlam – Ciepyn Lama Ang Pasang z klasztoru Bencien i Ciepyn Dzigme z klasztoru Lekshe Ling – zaczęli przygotowywać bogato zdobione tormy. Umieszczone zostały one potem na ołtarzu pośród kwiatów, owoców i innych darów.

Śpiewy prowadził ponownie Umdze Ciedziung, którego mieliśmy już zaszczyt gościć dwa lata temu. Ceremonię uświetniali też swoją obecnością liczni lamowie z klasztoru Bencien w Nepalu, a także lamowie polscy, którzy pod kierunkiem Rinpoczów i Lamów z Bencien ukończyli trzyletnie odosobnienie. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć trzynastu lamów tybetańskich i trzynastu europejskich.

Codziennie poranna sesja rozpoczynała się ślubowaniami sodziongu, których udzielał Khenpo Gała Njima z klasztoru Bencien. Pierwszego dnia na drugiej sesji tradycyjnie odbyła się uroczysta procesja z wizerunkiem Jego Świątobliwości Karmapy. Sangter Rinpocze wraz z lamami ofiarowali na tron Karmapy mandalę Wszechświata oraz symbole przebudzonego Ciała, Mowy, Umysłu, Zdolności i Aktywności. Następnie polscy lamowie ofiarowali mandalę Sangterowi Rinpocze.

Podobnie jak w poprzednich latach Rinpocze wygłosił mowę wprowadzającą, mówiąc między innymi o tym, jak wiele pożytku płynie z takich wspólnych modlitw i jak cenny jest dla nas wysiłek, który musimy włożyć w to, by brać udział w Kagju Mynlam. "Musieliście znieść trudy podróży, jadąc nieraz z bardzo daleka – mówił Rinpocze. – Być może nie podoba wam się pokój, w którym nocujecie, a może nie smakuje jedzenie... Ale pamiętajcie: nie przyjechaliście tu na wakacje! Przyjechaliście, żeby wspólnie z w pełni wyświęconymi mnichami, z Khenpo i lamami, a także razem ze wszystkimi świeckimi praktykującymi wyrażać modlitwy dobrych życzeń i ćwiczyć się w szczodrości. W tym wspaniałym zgromadzeniu z pewnością choć jedna osoba jest autentycznym Bodhisattwą. Dzięki sile łączących nas czystych więzi samaja i tego, że nasze umysły łączą się we wspólnych modlitwach, każdy odniesie taki pożytek, jaka jest wspólna moc modlitw nas wszystkich, w tym Bodhisattwów i lamów".

Drugiego dnia na przedpołudniowej sesji Sangter Rinpocze udzielił zebranym abhiszeki Tysiącramiennego Czenrezika. Opowiadał przy tym wzruszająco o historii Gelongmy Palmo, której zawdzięczamy praktykę Njungne.

Trzeciego dnia, po "Ceremonii ofiar dla wszystkich guru" (Lama Ciepa), która zawierała ucztę tsoku, nastąpiło ofiarowanie pomyślnych substancji, atrybutów i symboli pomyślności, w czasie którego jak co roku uczestnicy otrzymali błogosławieństwo dla wzrastania wszystkiego, co najlepsze, pozytywnych okoliczności i dobrobytu. Osoby szczególnie wspomagające Centrum reprezentowały wszystkich obecnych i były bezpośrednio dotykane obrazkami symbolizującymi ową pomyślność.

I jak zwykle trzeci dzień zakończyła modlitwa do Czenrezika i ofiarowanie płonących lampek (Marme Mynlam). Tradycyjnie najpierw swą lampkę zapalił Rinpocze, od niej zapłonęły kolejne i wszyscy uczestnicy dzielili się tym wspólnym płomieniem. Z lampkami rozświetlającymi zapadający powoli mrok, okrążyliśmy świątynię oraz stupę Kjabdzie Tengi Rinpoczego, śpiewając mantrę KARMAPA KJENNO.

Dodatkową atrakcją tegorocznego Kagju Mynlam była możliwość śledzenia postępów w malowaniu i złoceniu czubka stupy. Co więcej, w czasie poprzedzającej aukcji można było wylicytować prawo do własnoręcznego przyklejenia złotego płatka, oczywiście pod fachową opieką Joanny i Adama. Radości było więc co niemiara, a pozyskane pieniądze przeznaczone zostały na wykończenie stupy.

Tak więc po raz kolejny mogliśmy cieszyć się wspólną modlitwą pod kierunkiem naszych Lamów, a jednocześnie spotkać starych przyjaciół, pośmiać się, porozmawiać, nawiązać nowe znajomości. Wspólny wysiłek naszej społeczności Bencien zaowocował tym, że mogliśmy razem przeżyć te piękne i inspirujące chwile.

Więcej zdjęć można znaleźć w naszej Galerii.

Zobacz również film wideo:

Ósme Kagju Mynlam Polska - wideo

Ósme Kagju Mynlam Polska - wideo


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.