W wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Nepalu w 2015 roku, uszkodzeniu uległa główna świątynia w klasztorze Bencien. Znajdował się w niej wielki posąg Buddy Majtrei, dlatego zwana była Dziam-khang czyli Świątynia Majtrei. Świątynia ta była w stanie pomieścić około 800 mnichów. Wielokrotnie odbywały się w niej takie ceremonie jak święto modlitw Kagju Mynlam, wielkie przekazy nauk i abhiszek, czy też drubcieny, czyli wielodniowe intensywne praktyki.

Budowla przetrwała trzęsienie ziemi, jednak ze względu na znaczne naruszenie konstrukcji musiała zostać całkowicie zburzona. Powstałe uszkodzenia sprawiły, że budynek stanowił zagrożenie, a jednocześnie nie kwalifikował się do naprawy.

W ciągu ostatnich lat klasztorowi udało się zebrać fundusze wystarczające na rozpoczęcie budowy. Nowa Świątynia Majtrei stanie w nieco innej, korzystniejszej i mniej narażonej na wstrząsy lokalizacji na terenie klasztoru Bencien. Na początku maja 2022 roku Drubłang Sangje Njenpa Rinpocze przeprowadził ceremonię poświęcenia ziemi pod budowę (kliknij zdjęcie powyżej, aby zobaczyć krótki film).

 


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
NASZE KANAŁY NA YOUTUBE
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.