Flagi modlitewne
CZYM SĄ I CZEMU SŁUŻĄ FLAGI MODLITEWNE
Tybetańskie flagi modlitewne po tybetańsku zwą się lung ta, co tłumaczy się jako "Koń Wiatru". W ich centrum widnieje obrazek konia niosącego na grzbiecie trzy lśniące klejnoty, symbolizujące Buddę, Dharmę i Sanghę.
Koń Wiatru reprezentuje wielką moc, pokonanie zła i kroczenie drogą ku Wyzwoleniu. Uwalnia od lęków i usuwa wszelkie przeszkody. Mknie na podmuchach wiatru, roznosząc po całym świecie modlitwy i dobre życzenia dla pożytku wszystkich istot.
Pięć kolorów flag - niebieski, biały, czerwony, zielony i żółty - symbolizuje pięć Rodzin Buddów, błogosławieństwo Ciała, Mowy, Umysłu, Zdolności i Aktywności Buddy, a także pięć żywiołów.
Flagi modlitewne mają powodować, by wzrastały pokój, współczucie, siła, mądrość i powodzenie oraz by pierzchały wszelkie zagrożenia. Mówi się, że przynoszą szczęście i zdrowie tym, którzy je rozwieszają, jak i ich rodzinie, ukochanym, sąsiadom, osobom przypadkowo napotkanym czy nawet wrogom.
Jeśli ktoś doświadcza w życiu powodzenia i szczęścia, Tybetańczycy mówią, że ma dobre lung ta. Wierzą też, że jeśli komuś fortuna nie sprzyja, to najlepszym rozwiązaniem jest rozwieszanie dużej ilości flag modlitewnych.
Tradycyjnie flagi wiesza się na zewnątrz, by poruszał nimi wiatr, roznosząc po świecie umieszczone na nich modlitwy. Często umieszczane są w miejscach uważanych za szczególnie pomyślne, jak wokół świątyni, stupy, na szczytach gór czy na przełęczach, ale powiewają też nad domami czy polami. Łopotanie flag na wietrze porównuje się do stukotu kopyt galopującego po niebie Konia Wiatru.
Szlachetny Nagardżuna objaśniał, że cztery nogi Konia Wiatru symbolizują cztery rodzaje pożytku z wieszania flag modlitewnych: usunięcie przeszkód w spełnieniu doczesnych dążeń, usunięcie przeszkód w praktyce Dharmy, spełnianie się doczesnych dążeń i spełnianie dążeń w praktyce Dharmy.
Przed rozwieszeniem flagi powinny zostać poświęcone przez lamę. Można też na nich napisać imiona osób, którym szczególnie dedykujemy modlitwy i zasługę z rozwieszania flag.
Czasami wiesza się flagi w połączeniu z innymi rytuałami przynoszącymi pomyślność, jak na przykład z ofiarowaniem wonnego dymu Riło Sangcie, choć zasadniczo są to zupełnie niezależne praktyki.
Ponieważ na flagach modlitewnych umieszczone są święte symbole i mantry, należy traktować je z szacunkiem. Zwróćmy uwagę, by nie dotykały ziemi. Aby pozbyć się starych, zniszczonych flag, należy je spalić.
DNI POMYŚLNE DO ROZWIESZANIA FLAG MODLITEWNYCH
Pożytek z wieszania flag modlitewnych wzrasta wielokrotnie, jeśli wykonuje się to w pomyślne dni. Za takie uważa się na przykład:
- pierwsze dwa tygodnie po nowym roku tybetańskim, które upamiętniają wielkie cuda ukazywane przez Buddę i są bardzo pomyślne dla praktyki,
- siódmy i piętnasty dzień czwartego miesiąca księżycowego, zwanego Saga Dała - jest to szczególnie dobry miesiąc do praktykowania Dharmy,
- czwarty dzień szóstego oraz piętnasty dzień dziewiątego miesiąca - są one związane z życiem Buddy i jego nauczaniem.
W te dni dobre skutki związane z wieszaniem flag pomnażają się sto milionów razy.
Ponadto pomyślne jest rozwieszanie flag w czasie pełni i nowiu. Szczególnie dobrą okazją są też zaćmienia: pożytek z wieszania flag pomnaża się sto milionów razy przy zaćmieniu słońca, a siedem milionów - przy zaćmieniu księżyca.
Dniom kalendarza tybetańskiego astrolodzy przypisują też kombinację dwóch żywiołów, która może oznaczać dobre lub złe okoliczności. W przypadku flag modlitewnych powiada się, że najbardziej korzystne jest połączenie "ziemia-ziemia". Takie dni generalnie są dobre dla realizacji zamierzeń i planów. Przykładowo inne pomyślne dni to połączenie "woda-woda" czy "ziemia-woda", które są pomyślne dla zawierania małżeństw i innych radosnych okazji.
Ogólnie uważa się też, że dobrze jest wieszać flagi w poniedziałek lub piątek.
DNI NIEPOMYŚLNE DO ROZWIESZANIA FLAG MODLITEWNYCH
Rozwieszanie flag w dni astrologicznie niekorzystne, zamiast pomyślności przynosi nieustanne przeszkody. Tak długo, jak trwają te flagi, będą się pojawiać nowe niesprzyjające okoliczności.
Związane jest to z obecnością istoty nazywanej w tybetańskich kalendarzach baden. Baden senpo to demon z klasy duchów żywiołów, tak zwanych nagów. Wieszanie flag modlitewnych w chwili, gdy energia baden jest aktywna, prowadzi do negatywnych efektów. A zatem te dni nie są korzystne do rozwieszania nowych flag. Nie mają jednak wpływu na flagi, które zostały powieszone wcześniej. Te mogą zostać tak długo, aż ulegną zniszczeniu lub zostaną zastąpione przez nowe.
Na szczęście baden senpo są aktywne tylko przez kilka dni w miesiącu. W zależności od tradycji danego klasztoru można spotkać różne wersje obliczeń astrologicznych. Poniższe daty podajemy za kalendarzem, który jest stosowany w Bencien.
Dni niekorzystne do wieszania flag modlitewnych w roku Drewnianego smoka (2024/2025):
9 stycznia 2024; 12 stycznia; 23 stycznia;
5 lutego 2024; 19 lutego;
2 marca; 16 marca; 29 marca;
12 kwietnia; 24 kwietnia;
6 maja; 9 maja; 21 maja;
16 czerwca; 28 czerwca;
13 lipca; 25 lipca;
11 sierpnia; 23 sierpnia;
7 września; 30 września;
3 października; 15 października; 26 października;
11 listopada; 22 listopada;
19 grudnia;
3 stycznia 2025; 14 stycznia; 27 stycznia; 30 stycznia;
10 lutego 2025; 22 lutego
Warto jednak pamiętać, że według Jego Świątobliwości Dalajlamy i innych wielkich lamów wybór dnia, w którym wieszamy flagi, jest dużo mniej istotny niż motywacja, z jaką to robimy! Najważniejsze to mieć siłę czystych intencji i wyrażać dobre życzenia.