Stupa z relikwiami Kjabdzie Tengi Rinpoczego na terenie Centrum w Grabniku

Stupa z relikwiami Kjabdzie Tengi Rinpoczego na terenie Centrum w Grabniku

 

RELIKWIE KJABDZIE TENGI RINPOCZEGO W GRABNIKU

Wiosną 2012 roku odszedł w Parinirwanę nasz drogocenny Nauczyciel, Kjabdzie Tenga Rinpocze. Przez sto osiem godzin (cztery i pół dnia) pozostawał w pośmiertnej medytacji, zwanej Thugdam.

Po skremowaniu ciała, Rinpocze w swym wielkim współczuciu pozostawił po sobie wyjątkowo cenne relikwie, byśmy pamiętali, że nadal jest z nami, troszczy się o nas i otacza nas opieką. W stanie nienaruszonym odnaleziono serce, język i fragment kręgosłupa, które następnie zostały umieszczone w posągu Rinpoczego w klasztorze. Jest powiedziane, że gdy skremowany mistrz pozostawia po sobie nietknięte ogniem serce (symbol umysłu), język (symbol mowy) i symbole ciała, co zdarza się bardzo rzadko, to jest to znak Jego niezwykłego, wielkiego współczucia.

Pozostałe relikwie znalazły się głównie w specjalnie wybudowanych w tym celu stupach w klasztorze Bencien w Katmandu i w Parpingu. Część została przekazana klasztorowi w Rumteku, gdzie Tenga Rinpocze przez wiele lat sprawował funkcję Wadżra Mistrza. Pewną ilość postanowiono też przekazać różnym ośrodkom Bencien na całym świecie, w tym naszemu ośrodkowi Bencien Karma Kamtsang w Grabniku.

W sierpniu 2012 roku relikwie Kjabdzie Tengi Rinpoczego zostały przywiezione do Grabnika. Aby godnie je przechować i umożliwić uczniom oddawanie im czci, wybudowaliśmy na terenie Centrum odpowiednią stupę, która je zawiera. Jej wysokość wynosi około 7,5 metra.

 

POŻYTKI Z BUDOWANIA STUPY

Dobrodziejstwa związane z budowaniem stup są niezmierzone. Mówią o tym zarówno sutry, jak i tantry. Obiecują w zamian długie życie w szczęściu i dobytku, dobre przyszłe odrodzenia i szybkie osiągnięcie Przebudzenia.

Więcej można znaleźć w artykule Stupa - rodzaje, znaczenie, pożytki

 

Ceremonia konsekracji, sierpień 2018 - wideo

Ceremonia konsekracji, sierpień 2018 - wideo

 

ETAPY BUDOWANIA STUPY W GRABNIKU

W sierpniu 2013 roku Jego Eminencja Drubłang Sangje Njenpa Rinpocze wyznaczył miejsce i przeprowadził ceremonię konsekracji gruntu pod budowę (tyb. sa ciok).

Od wiosny 2015 stupa zaczęła rosnąć w szybkim tempie. Dzięki ogromnej pomocy ze strony naszej buddyjskiej społeczności przygotowane zostały liczne substancje i materiały konieczne do wypełnienia, między innymi: komplet świętych tekstów Kangjuru i Tengjuru, liczne wazy Bogini Ziemi i Nagów, zwoje odpowiednich mantr, sok-szing („Drzewo Życia”) stanowiące trzon stupy oraz ponad dwa tysiące tsa-tsa, zawierających prochy Kjabdzie Tengi Rinpoczego.

Wszystkie prace nadzorował pod względem zgodności z tradycyjnymi procedurami dharmicznymi Lama Gelek Paldzior – wieloletni asystent Kjabdzie Tengi Rinpoczego. Sam, mimo słabego zdrowia, bezustannie dawał przykład i inspirację swoimi radosnymi wysiłkami i oddaniem.

Tsa-tsa, mantry, teksty, wazy i inne przedmioty były konsekrowane przez Khenpo Ysunga – głównego khenpo klasztoru Bencien w Katmandu – oraz przez Lamę Rinczena, a w ceremoniach brali też udział inni tybetańscy i polscy lamowie z Bencien.

Wszystkie te obiekty umieszczano na kolejnych poziomach, przeprowadzając przy tym odpowiednie rytuały. Następnie została odlana z betonu okrągła bumpa (waza) i pierwsze kręgi wieńczące stupę.

15 listopada 2016 roku zostało umieszczone w stupie "drzewo życia" (tyb. sok-szing), do którego przede wszystkim przymocowane zostały pigułki-relikwie, które Kjabdzie Tenga Rinpocze w swym nieograniczonym współczuciu pozostawił nam po kremacji swego ciała, a także liczne inne relikwie, które podarowali m.in. Jego Świątobliwość XVII Karmapa, Jego Eminencja Drubłang Sangje Njenpa Rinpocze, Czcigodny Sangter Rinpocze oraz Lama Rinczen.

Kolejnym etapem prac było zamontowanie na samej górze pozostałych z trzynastu kręgów oraz szpachlowanie całej stupy. Jednocześnie w Nepalu zostało złożone zamówienie na metalowe ozdoby, które dotarły do Polski wiosną 2017 roku, a następnie zostały tu pozłocone. Pod koniec sierpnia kręgi na szczycie stupy zostały pomalowane, pozłocone i zwieńczone tradycyjną koroną ze słońcem i księżycem.

Jesienią 2017 udało się wstępnie pomalować stupę oraz utwardzić otaczający teren i wybrukować ścieżkę dookoła. W czerwcu 2018 zamontowana została pozłacana ozdoba wokół okna w bumpie. 

19 sierpnia 2018 roku Czcigodny Sangter Rinpocze wraz z Khenpo Ysungiem i lamami z Bencien przeprowadził ceremonię konsekracji stupy. 

 

Tęcza ponad stupą w Grabniku

Tęcza ponad stupą w Grabniku


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
 
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.