29 lutego 2020 (sobota)

Budda Siakjamuni - posąg w Centrum Bencien w Grabniku

PROGRAM REJESTRACJA POTRZEBNE TEKSTY WADEMEKUM UCZESTNIKA

 

W 2020 roku pierwszy dzień Nowego Roku według kalendarza tybetańskiego wypada w poniedziałek 24 lutego. Będzie to Rok Myszy (żywioł: żelazo). Ponieważ i tak pierwszych piętnaście dni nowego roku uważa się za wyjątkowo pomyślne, to ze względów praktycznych uroczyste obchody Losaru zaplanowaliśmy na sobotę 29 lutego. Więcej o kalendarzu tybetańskim zob. na stronie https://www.benchen.org.pl/pl/kalendarz-tybetanski.

 

PROGRAM

Prowadzi: Lama Rinczen.

godz. 10:30
Riło Sangcie - ofiarowanie wonnego dymu;
tsok pudża Guru Rinpoczego.

około godz. 13:00
poczęstunek ofiarowany przez Centrum

godz. 15:00
Lama Rinczen udzieli w jednej sesji dwóch abhiszek

Pierwsza z nich to zapowiadana wcześniej abhiszeka Tsuktor Dugkarmo (Biały Parasol, sanskryt: Usznisza Sitatapatra).
Tsuktor Dugkarmo, jako emanacja Tary, ochrania przed wszelkimi lękami i niebezpieczeństwami. Jej szczególną aktywnością jest ochranianie przed szkodliwym wpływem demonicznych sił i czarnej magii, ale także od klęsk żywiołowych i chorób spowodowanych zaburzeniem równowagi żywiołów. Ponieważ żyjemy w czasach, kiedy pojawia się wiele problemów pochodzących z zakłócenia równowagi żywiołów, Lama Rinczen zdecydował, że na Nowy Rok ofiaruje nam tę właśnie abhiszekę.

Druga to abhiszeka Ritry Loma Cien. Jak wyjaśniał kiedyś Kjabdzie Tenga Rinpocze, gdy w jednej ze wsi pojawiła się nieuleczalna choroba, Budda modlił się, aby dzięki błogosławieństwu tej właśnie emanacji Tary ludzie zostali uleczeni. Kiedy zarazy przenoszą się z kraju do kraju i powstaje wiele cierpienia oraz lęków z tym związanych, wówczas recytacja mantry Ritry Loma Cien sprawia, że praktykujący jest jakby otoczony ochronnym namiotem wadżr. Dzięki temu błogosławieństwu zmniejsza się ryzyko zachorowania, a nawet jeśli ktoś zachoruje, choroba przebiega łagodniej.

Wstęp wolny. Jak zwykle można ofiarować gotowe produkty na pudżę tsok (owoce, orzechy, ciastka, soki), a także kadzidła czy lampki typu "tealight" (najlepiej bezzapachowe), lub przekazać darowiznę na cele rytualne.

 

REJESTRACJA

Ze względów organizacyjnych (zakupy spożywcze, przygotowanie miejsc w świątyni czy na parkingu itp.) bardzo prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału w wydarzeniu (najlepiej do środy 26 lutego).

Szczególnie osoby, które pragną przenocować i zamówić posiłki (inne niż poczęstunek ofiarowany przez Centrum), proszone są o wcześniejszą rezerwację.

Rejestracji można dokonać za pomocą formularza. Dziękujemy.

 

JAKIE TEKSTY PRZYWIEŹĆ

1. Riło Sangcie. Górska ofiara wonnego dymu z termy Rik dzyn sok drub
2. Deszcz błogosławieństw. Guru Joga związana z „Siedmiowersową modlitwą [do Guru Rinpoczego]”
3. Modlitwy o długie życie Lamów

Centrum dysponuje pewną ilością tekstów do wypożyczenia na czas ceremonii, jednak może ich nie wystarczyć dla wszystkich. Dlatego bardzo Was prosimy, by w miarę możliwości przywieźć własne teksty.

Zestaw modlitw o długie życie Lamów można pobrać za darmo ze strony Teksty do praktyki w tradycyjnej formie pasków (pdf) lub w formacie epub do telefonu (tylko transkrypcja). Teksty można również nabyć na miejscu.

 

WADEMEKUM UCZESTNIKA

Aby uniknąć nieporozumień i ułatwić pracę organizatorom, prosimy zapoznać się z "Wademekum uczestnika", które mówi o tym, co przywieźć, gdzie przenocować, jak się zachować itd.

 

wróć do: Najbliższe wydarzenia


JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA
KALENDARIUM WYDARZEŃ
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz je kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.